Σχέδιο Σεισμού

Μνημόνιο Σεισμού 2019-2020

Το παρόν Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης των 5ου & 11ου Δημοτικών Σχολείων Αγίας Παρασκευής τα οποία συστεγάζονται στο επί της οδού Ψαρών 11 κτίριο(όροφοι:Δύο-2) συντάχθηκε τον Σεπτέμβριο του 2023 με ευθύνη των Διευθυντριών κ. Φοίβης-Αικατερίνης Καβάκα και κ. Ειρήνης Δημητροπούλου αντίστοιχα, σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες του Ο.Α.Σ.Π. και του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και αφορά στη σχολική περίοδο 2023-2024.

Το Σχέδιο αυτό, το οποίο περιγράφει τις ενέργειες διαχείρισης του σεισμικού κινδύνου της σχολικής μας μονάδας (πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από σεισμό), θα επικαιροποιηθεί κατά τη διάρκεια της σχολικής αυτής χρονιάς οποτεδήποτε κριθεί απαραίτητο.

Πρέπει να επισημανθεί ότι οι ενέργειες που αφορούν στη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου της σχολικής μας μονάδας σχετίζονται και με τις αντίστοιχες ενέργειες των ακόλουθων συστεγαζόμενων στο συγκεκριμένο κτίριο σχολικών μονάδων:  3ο Νηπιαγωγείο Αγίας Παρασκευής.